\
Opryskiwacze plecakowe to urządzenia odpowiednie do wykonywania małych nasadzeń aż do hektarowej wielkości. Urządzenie te jest całkowicie ręczne i przenoszone jest na plecach operatora, przez co powinno być lekkie i praktyczne. Typowa masa opryskiwacza wynosi około 5 kilogramów, która jest podwajana, gdy napełnimy zbiornik wodą. Części tego urządzenia są takie same jak te znajdujące się w większości rozpylaczy: zbiornik do przechowywania mieszanki rozpylającej; pompa do wytwarzania ciśnienia i przepływu; regulator do sterowania przepływem; co najmniej jedna dysza natryskowa do rozpylania mieszkanki. Zbiorniki opryskiwacza plecakowego zazwyczaj wykonane są z tworzywa sztucznego lub stali o pojemności od 5 do 10 litrów. Niektóre urządzenia posiadają także mechaniczne mieszadło. Przed stosowaniem opryskiwacza należy nim wstrząsnąć w celu wymieszania się mieszanki zawartej w zbiorniku.
Przyrząd ten posiada wbudowany tłok lub membranę, która obsługiwana jest ręcznie. Niektóre modele mogą być dostosowane dla lewo i praworęcznych. Pompy wbudowane do opryskiwaczy plecakowych są w stanie wytworzyć stosunkowo duże ciśnienie (od 5 do 10 barów). Niektóre urządzenia wyposażone także są w manometry oraz regulatory ciśnienia. Komora, w której znajduje się mieszanka pod ciśnieniem jest bardzo mała, więc użytkownik opryskiwacza musi ją stale pompować podczas zraszania. Istnieją jednak firmy, które produkują maszyny zasilane silnikiem, sprawia to jednak, że urządzenia takie są o połowę cięższe od tradycyjnego opryskiwacza plecakowego.
Czas i energia potrzebne do korzystania z opryskiwacza plecakowego ogranicza to urządzenie jedynie do małych nasadzeń. Sprawdza się podczas pracy domowej i hobbystycznej, gdzie nie trzeba zwracać aż takiej uwagi na dokładne rozprowadzanie mieszanki. Jego wielkość nie jest praktyczna do wykorzystywania go na większych, hektarowych obszarach. Korzystanie z opryskiwaczy plecakowych wymaga też niemałej wprawy, gdyż zbyt intensywne pokrycie drzew mieszanką może doprowadzić do zwiększonego ryzyka fitotoksyczności.